Cílem řešení projektu je zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti bateriových boxů pro dopravní prostředky tak, aby byly především splněny požadavky nové směrnice EHK 100.02. Zároveň budou zásadně vylepšeny užitné vlastnosti bateriového boxu tak, aby splňoval náročné testovací kritéria, která budou zcela nově vytvořena na základě instrumentovaných jízdních zkoušek. Tento testovací postup bude přísnější než směrnice EHK a zajistí tak vysokou spolehlivost a bezpečnost bateriových boxů.

Mezi hlavní vylepšení užitných vlastností bude patřit aktivní teplotní management, vhodný jak pro standardní (High energy) bateriové boxy, tak i pro rychlonabíjecí (High power) bateriové boxy vhodné pro hromadnou dopravu. V neposlední řadě se projekt bude zabývat také ekologickými aspekty sledování životního cyklu bateriových článků, modulů a bateriových boxů.

Sledování životního cyklu bateriových modulů a boxů bude zajištěno využitím RFID technologie. Pro získání podrobných informací o počtu nabíjecích a vybíjecích cyklů a dalších doplňkových informací budou bateriové moduly a boxy doplněny o RFID identifikátory. Tato technologie bude umožňovat také efektivní zpracování odpadu po ukončení životnosti bateriových boxů. Budou prováděny testy funkčnosti RFID a vliv rušení.

 

  • Poskytovatel: Technologická agentura ČR
  • Program: Alfa
  • Doba řešení: 2014 – 2017
  • Spoluřešitelé: EVC Group s.r.o.; TÜV SÜD Czech s.r.o.